THINK OUTSIDE OF YOUR AGENDA: NEW OPPORTUNITIES FOR BRAND INNOVATION

CLARE MCNALLY (DK)

Speaker

Pranešėja Clare McNally pristato temą MĄSTYK ANAPUS DARBOTVARKĖS: NAUJOS GALIMYBĖS PREKĖS ŽENKLŲ INOVACIJOMS

Pranešėją pristato "The Atomic Garden"

CLARE MCNALLY yra prekių ženklų strategė ir tekstų kūrėja. Jai patinka dirbti su dideliais prekių ženklais, kurie yra žaismingi, lankstūs ir gali aprėpti nuo... prekybos centro grandinių iki dviračių. C. McNally darbai buvo įvertinti Tarptautiniame Kanų liūtų festivalyje, „D&AD“, „The One Show“, „Archive“, „Shots“ ir kitų. Clare savo aistrą prekių ženklams ir kūrybiškumui taip pat išreiškia rašydama straipsnius, skaitydama pranešimus ir mokydama kitus.

Savo pranešime ypatingą dėmesį ji skirs idėjoms ir pavyzdžiams kas yra sėkmingi prekės ženklai, jų platformos ir kūrybos procesas.

KAM BUS ĮDOMU? Visiems besidomintiems prekės ženklų kūryba.

-

Speaker Clare McNally presents the topic THINK OUTSIDE OF YOUR AGENDA: NEW OPPORTUNITIES FOR BRAND INNOVATION

Presented by "The Atomic Garden"

CLARE MCNALLY is a Brand Strategist and Copywriter. She likes to build big brand platforms that are fun, flexible and can last... for everything from supermarket chains to bicycles. Her work has won international recognition at the Cannes International Advertising Festival, D&AD, The One Show, Archive and Shots. She has been a jury member at the Cannes Festival of Creativity (2017), Eurobest (2016) and the Balticbest Awards (2017). Clare fuels her passion for brands and creativity through teaching, writing articles and speaking engagements.

In the lecture she will focus on ideas and examples on what are brands, brand platforms and how to build them successfully.

WHO SHOULD ATTEND: Anyone interested in the creation of brands.