Susikurti savo unikalią elektroninę sutartinę dabar galės ir vilniečiai

News

17

  • December

Švenčių belaukiant, trys menininkai – muzikantas, grupės „Skamp“ narys Viktoras Diawara, skulptorius Mindaugas Tendziagolskis ir audiovizualinio meno kūrėjas Vaclovas Nevčesauskas sostinės gyventojams sekmadienį pristatė „Elektronines sutartines“.


Suvieniję jėgas, menininkai įgyvendino Lietuvos Šimtmečiui skirtą projektą, kurį stebėti susirinko smalsūs vilniečiai jaukioje prieblandoje, Valstybės pažinimo centre.


„Elektroninės sutartinės“ – muzikinio ritmo performansas, kurio metu gerai atpažįstami senoviniai lietuvių liaudies instrumentai ir naujos technologijos nustebina netikėta tarpusavio sinteze.


Šiam projektui jėgas suvienijo puikūs kūrėjai ir atlikėjai. Be idėjinių vedlių V. Diawaros, M. Tendziagolskio ir V. Nevčesausko, muzikinius indėlius pridėjo ir multiinstrumentalistas Saulius Petreikis bei muzikantas Gediminas Mačiulskis.


Sudėtingą muzikavimo formulę perprasti sunku net pamačius, bet rezultatas stulbinantis – trys vyrai archajiškaisiais verpimo rateliais uoliai „verpė“ modernią sutartinę ritmingų vizualinių projekcijų fone. Apie projektą patys atlikėjai kalba kaip apie muzikinio ritmo performansą, kai gerai atpažįstami liaudies instrumentai, paveiki muzika ir pažangios technologijos nustebina netikėta tarpusavio sinteze kuriant visiškai naują meno rūšį.


Renginio metu visi vyrai „verpė“ archajišku rateliu, kuris tapo puikiu tiltu į Lietuvos pažinimo istoriją. Širdis virpėjo išgirdus Baltijos kelio garsų nuotrupas, Kauno „Žalgirio“ komandos treniruotės garsus, Lituanicos skrydį per Atlantą. Menininkai svarbius Lietuvai garsus susiejo su paukščių čiulbėjimu, medžių ošimu – primindami, kokioje gražioje žemėje gyvename.


Dar prieš aštuonerius metus pristatę analogų pasaulyje neturinčiam pasirodymui „Skamba skamba kankliai'2010“„Verpimo ratelių sutartinę“, unikaliam projektui susibūrę atlikėjai atrado originalias verpimo ratelių panaudojimo galimybes šiuolaikinei muzikai kurti.


Senoviniams verpimo rateliams pritaikytos jutiklinės technologijos rato sukimo judesį, greitį bei kryptį leido susieti su skirtingais, kompiuterio pagalba generuojamais muzikos garsais. „Kadangi minime Lietuvos Šimtmetį, šiemet nutarėme sukurti programą, kuri būtų tinkama muzikaliai papasakoti mūsų šalies istoriją. Savo pasirodyme naudojome ne tik muziką, bet ir įvairias garsų iškarpas iš Lietuvai svarbių įvykių“, – pasakojo muzikantas V. Diawara.


Atlikėjas teigė, kad su kolektyvu stengėsi šiuolaikiškai pažvelgti į archajišką verpimo ratelį. „Sugalvoti galima daug ką, tai gali būti ir „didžėjaus“ diskas, o pasirodymo metu buvo prijungti ir vaizdo projektoriai, kurie sukūrė vaizdo pasakojimą. Mes bandėme padaryti neįmanomą – sukurti ratą iš naujo“, – juokėsi jis.


Sukurti savo unikalią sutartinę galės kiekvienas Vilniaus gyventojas gruodžio 17–24 dienomis, Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje.